پمپ آب و تاسیسات

چرا پمپ آب صدا میده ولی نمی چرخه ؟

سلام دوستان  : وقتی پمپ آب روشن میشه ولی پمپاژ نمیکنه و در واقع اصلا صدای چرخیدن روتور نمیاد از چی میتونه باشه ؟

پاسخ کاربر :

وجود صدا بدون چرخش در پمپ آب ممکن است به دلیل مشکلات فنی مختلفی باشد . این مشکلات می‌توانند به دلیل خرابی‌های مکانیکی، مشکلات الکتریکی یا مسائل مرتبط با سیستم آب‌رسانی یا نصب پمپ باشند. در زیر چندین علت احتمالی برای وجود صدا بدون چرخش پمپ آب آورده شده است:

  1. مسدودی شدن لوله قبل از  پمپ  : وجود موانع یا مسدودی‌ها در لوله‌ها و اتصالات می‌تواند منجر به ایجاد صدا و کاهش جریان آب شود که باعث عدم چرخش پمپ می‌شود چرا که آب کافی دریافت نمیکند . (البته در این مواقع سیستم اتومات میتواند پمپ را متوقف کند تا اسیب نبیند )
  2. مشکل در مکانیکی پمپ : اگر مشکل آب شهری ندارید ولی از خود میپرسید چرا پمپ آب صدا میده ولی نمی چرخه ، دیگر باید به فکر مشکلات فنی خود پمپ  و تجهیزات مرتبط با پمپ باشید .  خرابی‌های مکانیکی در قطعات داخلی پمپ مانند شافت پمپ ، پروانه پمپ ، لوازم حرکتی  چون بلبرینگ و… می‌تواند باعث ایجاد صدا و از کار افتادن پمپ شود.
  3. عدم اتصال به برق: اگر پمپ آب به درستی به منبع برق متصل نشده باشد یا کابل‌ها دچار مشکل باشند، احتمال دارد  پمپ صدا بدهد  اما روتور نچرخد  که در این مواقع باید سریعا پمپ را از برق بکشید چرا که ممکن است کل فشار روی دینام باشد  .
  4. کاهش سطح آب سیال : اگر سطح آب در مخزن ذخیره  که پمپ باید آب را جذب کند  کاهش یابد به دلیل کمبود آب ، پمپ ممکن است صدا داده و کار نکند، اما اگر فشار پمپ تایید باشد اما  باز پمپ آب صدا میدهد  ولی نمی چرخد  و صدای روتور نمی آید احتمال این را دارد که فشار سیال پمپ پایین باشد . در این مواقع اگر ست کنترل  یا رله پمپ درست عمل کند باید پمپ را متوقف نماید .
  5. اشکال در تغذیه الکتریکی :  دیگر علتی که باعث میشود پمپ آب صدا  بدهد ولی نچرخد مسئله برق رسانی  و سویچ کردن سیستم الکتریکی پمپ نیز مطرح میشود .  ممکن است پمپ در دسترس از محدوده ولتاژ مناسب نباشد یا پارامترهای تنظیمی آن نادرست باشد که باعث عدم چرخش پمپ می‌شود.

برای تشخیص دقیق مشکل و رفع آن ، بهتر است یک تعمیرکار ماهر و متخصص در این زمینه را مشاوره و تعمیرات لازم را انجام دهد .  کارشناس پمپ آب  ممکن است با تست‌ها و بررسی‌های لازم ، مشکل را تشخیص دهد و نیاز به تعمیرات و تنظیمات را تعیین کند. همچنین، ایمنی و استفاده صحیح از پمپ آب نیز اهمیت دارد و بهتر است از اقدامات ناخواسته و بدون دانش فنی خودداری کنید.  شرکت روبی پمپ اعلام کرده است که برای رفع مشکلات پمپ آب مشاوره  و خدمات میدهد و این وبسایت را در گوگل سرچ کنید .

یک نظر در “چرا پمپ آب صدا میده ولی نمی چرخه ؟

  1. نظری گفت:

    با سلام پمپ آب خانگی ما بعد از یک یا چند بار باز و بسته کردن شیر آب متوقف می‌شود و دیگر کار نمی کند و باید کلید برقش را قطع و وصل کنی یا پروانه اش را با دست بچرخانی تا مجدداً وارد سرویس شود . علتش چیست سپاسگزارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *